En gölge arketip

İnsan ızdırabının belki de en önemli sebeplerinden biri,  çocukluk travmalarından öte, psişedeki en karanlık, en aldatıcı, en ele avuca sığmaz varlık, doğal yokedicidir… en gölge arketip.. (1)

Bu doğuştan gelen doğaya karşı olan güç, olumlu olanın karşısındadır… Gelişmeye, uyuma ve doğal olana karşıdır… O içimize doğan, yıpratıcı ve öldürücü bir muhaliftir… En iyi durumlarda bile bu doğaya karşı olanın tek amacı, bütün yolları çıkmaza dönüştürmektir…(1)

Bu içerdeki muhalif güç, sana birşeylerin neden olamayacağını anlatır durur.. gitmek istediğin yoldan, hayallerinden geri çevirmek için elinden geleni yapar.. ya da  çok iyi, yolunda giden birşeyleri bozmak için türlü türlü stratejiler uygular… o yüzden dışarda suçlu arama.. senin dışarıda engel olarak gördüklerin, kendi içindeki engellerin cisim bulmuş halidir sadece..  o içerdeki muhalifin öne sürdüğü engeller.. o yüzden bu içerdeki doğal yokedici gücü tanımak, yakından izlemek ve denetim altında tutmak çok önemlidir.. içsel otoriteni bu karanlık güce kaptırmamak adına…

1)Kurtlarla Koşan Kadınlar

keşifyolculuğum 🦋🧚‍♀️ tarafından yayımlandı

Duygu düşünce ve hislerimi dobra dobra paylaşıyorum, sözcüklerle dans ediyorum💫

En gölge arketip” için 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: