Sağlıklı Ego💫

sağlıklı ego

Çok sevdiğim bir arkadaşımla ego tanımlarımız üzerine sohbet ediyorduk.. sanki biraz tanımlarımız farklı gibi gelmişti.. evet çok farklı tanımlar var bu konuda.. ego latincede ben anlamına geliyor… arkadaşım sağlıklı ego geliştirmenin öneminden bahsetmişti.. ben bunu şöyle yorumluyorum; içerde hard diskimizde kayıtlı olan inanç kodlarına göre sürekli çalan bir kaset, çaldıkları da zamanında aldığı kararlara uygun düşünceler.., evet bir önceki günün yüzde 80 aynısı zihnimizde tekrarlayıp duruyor.. peki bu sistemin normal bir mekanizma olduğunu bilip ve bunun farkında olup, biz ne istiyoruz, biz neyi seçiyoruza odaklansak… kendimizi işte bu egomuzdan ayırdığımız zaman, ego dümende olmuyor, ve gelen o düşüncelerin egodaki kayıtlı sistemden geldiğini bilip onunla konuşsaydık.. ikna olmasa bile o ego konuşmalarını yapabilseydik.. işte o zaman sağlıklı bir egodan söz edebilir miyiz.. egomuzla dost bir ilişki kurmamız, sağlıklı bir ego olabilir mi?.. ego düşman değil.. ego çok doğal bir mekanizma… hangi kararı aldıysan onu koruyan bir sistem sadece… güzel kararlar aldıysan onu da koruyor.. burda önemli olan senin inanç sistemlerin neler, yani ego kodların işte bunları farketmek, bu kodları bulmak.. ve farklı farklı bir sürü yöntem olabiliyor bu kayıtları değiştirmek için… belki sadece çok güçlü bir varoluş seçimi yapman, tüm hücrelerinle hissede hissede, bu kodun değişmesine, yani yeni karara geçmene yetiyor.. bazen bir kodun değişmesi için uzun süre çalışman gerekiyor.. bunun için işte her egonun vızıldadığını duyduğunda, ego konuşmalarını yapabilirsin inançla adanmışlıkla, ya da başka sistemler, bilinçaltı yöntemler, uyku öncesi ses kayıtları dinlemen, niyetler etmen, eft ya da benim bilmediğim başka başka yöntemler vs.. Bazen de belki o kodlar hiç değişmeyecek çok köklü.. sen farkedeceksin yine gelecek ama farkedeceksin… ve onun kod olduğunu hatırlayıp gülümsemeyi seçebilirsin..

Ego sistemini anlamak bu hayatta değişim yaratmak istiyorsan özellikle çok elzem yoksa egonun öyle türlü türlü stratejileri var ki, o eski kutusuna tutunmak için elinden geleni yapacak ama egoya da tatlı tatlı küçük bir çocuğa anlatır gibi anlatmak, gitmek istediğin yeni versiyonunun güzelliklerini anlatmak.. işte o zaman ego da ikna olabiliyor ve egoyla kol kola bu değişim yolunu daha kolaylıkla rahatlık alanından yürümek mümkün.., her sabah akşam şükürler, niyetler… adanmışlık şart bu değişim yolunda.. ego da ikna olduğu zaman, işte o zaman, o yeni var oluş seçimine ego da çapa atmış oluyor..

eğer ego ikna olmazsa değişime direnecektir, kutusunu korumak icin elinden geleni yapacaktır.., çünkü ego eski gerçekliğine ölüyordur.. ölmeden önce bin kez ölmeli dedikleri işte egonun bu eski kutuları.. eski gerçekliğine ölmesidir … ego ikna olduysa yeni gerçekliğe, yeni karara çapa atıp işleri kolaylaştırıyor ama geçiş sürecinde gelgitler olabiliyor bunlara da dikkat etmekte fayda var..

Egonun çalışma mekanizmasını bilmek yaşamda değişim yaratmayı çok kolaylaştırıyor.. dümenin başında olabilmeyi… kaptan kim?

Hani diyorlar ya zihnini yöneten dünyayı yönetir diye çok doğru.. ego mekanizmasını bilen için hayat bambaşka boyutlarda gerçekleşiyor…

Reklam

keşifyolculuğum 🦋🧚‍♀️ tarafından yayımlandı

Duygu düşünce ve hislerimi dobra dobra paylaşıyorum, sözcüklerle dans ediyorum💫

Sağlıklı Ego💫” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: